Chór Nova im. Stanisława Moniuszki przy Parafii Św. Rocha w Poznaniu

Chór powstał w 1920 r. z inicjatywy grupy polskich reemigrantów z Nadrenii i Westfalii, którzy powrócili do wyzwolonego kraju. Powstały chór był dla jego członków pomostem pomiędzy reemigrantami a nowym otoczeniem, a jednocześnie miejscem, w którym pielęgnowano kulturę i tradycję polską oraz więzi osobiste.

Po upływie 90 lat i wielkich zmianach sytuacji społecznej niezmienne pozostają idee, które przyświecają również i dzisiejszym chórzystom. Ludzie nadal odczuwają potrzebę doświadczania poczucia tożsamości narodowej, kulturowej, jak i osobistej. Chór towarzyszy swoim śpiewem ważnym uroczystościom państwowym i kościelnym. Bierze udział w koncertach i wydarzeniach kulturalnych na terenie Wielkopolski i poza jej granicami.

Chór współpracował z wybitnymi artystami, takimi jak Stanisław Wiechowicz, Tadeusz Szeligowski czy Stefan Stuligrosz. Od 2001 r. Chór Nova działa przy parafii Św. Rocha z inicjatywy poprzedniego Proboszcza ks. Eugeniusza Antkowiaka. Obecnie dyrygentem Chóru jest Jerzy Nagórniak, absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu, organista Parafii Św. Rocha w Poznaniu.

Funkcję Prezesa Chóru pełni Rafał Kiełczewski.

Kontakt

Rafał Kiełczewski – Prezes Chóru: tel. 609 049 386, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Jerzy Nagórniak – Dyrygent: tel. 600 150 744, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

DSC 0038s

Nagrania

W. A. Mozart – Msza Koronacyjna – Gloria

G. Rossini – Agnus Dei

opr. J. Maklakiewicz – Lulajże Jezuniu

opr. J. Maklakiewicz – Święta Panienka

Top