Ciemnica i Grób Pański 2019

21 kwiecień 2019
(0 głosów)

Ciemnica - Kaplica Adoracji przygotowana w tym roku, nawiązuje do proroctwa Izajasza o cierpiącym Słudze Jahwe. Natomiast Grób Pański swoją symbolikę czerpie z ikony autorstwa Rublowa pt. Trójca.

 

 

Ciemnica - Pieśń o słudze Jahwe (Iz 52,13-53,12)

Grób Pański - Trójca Rublowa

 

Kompozycja Grobu Pańskiego oparta jest na symbolice ikony określanej mianem „Trójca św. Rublowa”. Ikona ta, niekiedy zwana Trójcą Starotestamentową lub Gościnnością Abrahama, oparta jest na historii biblijnej o wizycie u Abrahama trzech aniołów, którzy przepowiedzieli narodziny pierworodnego syna (Rdz 18,1–15). Rublow, przedstawił w owych aniołach symbol Trójcy Świętej. Oczyścił scenę z wątków historycznych, eliminując wszelkie postaci i pozostawiając tylko aniołów, nadając znaczenie ponadczasowe. W scenie gościnności nie ma Abrahama i Sary. Jest dom, drzewo i skała. Na stole znajduje się czasza – symbol kielicha. Ikona wyraża ideę jedności człowieka z Bogiem oraz jedność między ludźmi – na wzór Trójcy Świętej.
Trójca Święta
Postaci siedzące przy stole symbolizują Trójcę Świętą. Postać środkowa jest zwykle utożsamiana z Synem Bożym. Ma na to wskazywać znajdujący się nad nim dąb – symbol krzyża oraz ruch ręki w stronę kielicha – symbolu Eucharystii. Postać po lewej stronie jest opisywana jako Bóg Ojciec, za którego plecami znajduje się dom - Kościół. Nad postacią z prawej strony widać górę – aluzję do skały, z której trysnęła na pustyni woda. Duch Święty ma bowiem być dla Ziemi tym, czym woda na pustyni.
Trzy postaci z ikony zostały wpisane w okrąg, który ma symbolizować idealną równość. Osią okręgu jest wyciągnięta nad kielichem dłoń środkowego anioła. Linia sylwetek bocznych postaci układa się w kształt kielicha. Skrzydła wszystkich trzech aniołów są ze sobą połączone. Daje to symbol wspólnoty i jedności. Postaci są zwrócone do siebie nawzajem, co ma odzwierciedlać jedność, a równocześnie autor nadał im cechy odrębności.
Pozostałe symbole
Stół – ołtarz – To symbol Stołu Eucharystii, Jest również symbolem kosmosu, a mały prostokąt na jego przedniej stronie jest znakiem Ziemi z jej czterema stronami. Czworokątny stół bywa także interpretowany jako znak czterech ewangelii. Kielich na stole to odwołanie do Paschy i do Eucharystii. Dwa palce dłoni symbolizują dwie natury Chrystusa, a czwarte miejsce przy stole jest wolne dla oglądającego, który ma poczuć się zaproszony do jedności z Trójcą.

WYMOWA GROBU PAŃSKIEGO
W miejscu postaci środkowej na ikonie – Syna Bożego, znajduje się Monstrancja z Najświętszym Eucharystycznym Ciałem Chrystusa. Na stole, który symbolizuje ołtarz ofiarny - położona jest figura Chrystusa, który oddał w ofierze za nas swoje życie. Drzewo oliwne, które niejako spaja ołtarz ofiarny z Monstrancją przypomina nam, że przez Drzewo Krzyża ze śmierci Jezusa wypływa dla nas Nowe Życie, które czerpiemy z Eucharystii.
Bóg zaprasza nas do budowania z Nim jedności. Mamy zasiąść do stołu i mieć udział w życiu Bożym. Jeżeli z Nim umieramy (grzech, cierpienie, beznadzieja i życie oddane Bogu), to i dzięki Niemu żyć będziemy na wieki!

 

Fotorelacje

Różaniec (foto R. Woźniak)
DSCF5341
Kliknij!
Wielki Czwartek
IMG_3415a
Kliknij!
Wielki Piątek
IMG_3569aa
Kliknij!
Wigilia Paschalna
IMG_3739a
Kliknij!

Aktualności

O parafii

 • Sanktuarium bł. s. Sancji
  Sanktuarium bł. s. Sancji

  Błogosławiona siostra Sancja Szymkowiak

  Nabożeństwa w Sanktuarium - w kościele św. Rocha

  Nabożeństwo ku czci błogosławionej s. Sancji - piątek godz. 17.45.

  Msza św. wotywna – sobota godz. 10.00.

  Pierwsza sobota miesiąca – Msza św. wotywna zbiorowa - godz. 10.00.

  Intencje modlitwy za przyczyną błogosławionej s. Sancji można przekazać za pomocą „Skrzynki intencji” a także za pomocą formularza na dole strony